Optimálně navržená síťová infrastruktura je jedním z pilířů informačních a komunikačních technologií. Měřítkem kvality infrastruktury je její „neviditelnost“, čím méně pozornosti vyžaduje právě infrastruktura, tím spokojenější jsou uživatelé aplikací, IT manažeři, vedení organizace a v neposlední řadě i zákazníci.
Kvalitně navržené prvky infrastruktury mohou změnit nejen fungování sítě, ale i usnadnit řadu procesů v organizaci. Integrace nejnovějších technologií umožní aplikovat nové pracovní postupy, které pomůžou zefektivnit, i zpříjemnit každodenní práci s informačními a komunikačními systémy. Nezanedbatelným pozitivem takto navržené infrastruktury může být skutečnost snížení celkových nákladů na provoz po dobu její životnosti a vytvoření spolehlivého základu pro pružné přizpůsobení se komunikačním a informačním možnostem v budoucnu.
V dnešní době tvoří důvěrnost, dostupnost a integrita dat hlavní rámec pro fungování byznysu, a právě data tvoří jedno z hlavních aktiv společnosti, což klade velké nároky na informační systémy a spolehlivost infrastruktury. Vysoká dostupnost poskytovaných služeb je základním předpokladem úspěchu. Plánování a návrh infrastruktury by měly probíhat s výhledem na několik let dopředu, a měly by reflektovat strategii IT/IS s ohledem na obchodní cíle společnosti, pozdější zásadní změny s sebou nesou vyšší náklady.
PPDIOO - Prepare (příprava), Plan (plánování), Design (návrh), Implement (implementace), Operate (řízení), Optimize (optimalizace)
Věcná omezení
– zahrnují nároky na finance, časovou dotaci a termíny plnění, ale také nároky na personální obsazení.
Požadavky na bezpečnost
– identifikace bezpečnostních rizik, zjištění nároků na bezpečnost, stanovení politiky přístupu k datům, autorizaci a autentizaci, atd.
Požadavky na správu sítě
– požadavky na identifikaci a řešení závad, správu konfigurace, zabezpečení, atd.
Požadavky na aplikace
– typy a názvy aplikací, síťových protokolů, množství uživatelů, vytíženost infrastruktury v denní dobu.
Charakteristika síťového provozu.
Požadavky na výkon sítě.
– Finanční úspora
– Srozumitelnost
– Jednoduší rozšíření sítě
– Snadná izolace závad
Metalické kabely
– přenos informace pomocí elektrické energie
Optické kabely
– přenos informace pomocí světla
Vzduch (WiFi)
– přenos informací pomocí elektromagnetického vlnění
Každé médium pro přenos informací je vhodné pro trochu jiné použití, rozdíly jsou např. v rychlosti, vzdálenosti, na kterou lze médium použít, aniž by bylo nutné zařazovat zesilovač signálu.
Rozbočovač
– prvek zařazený do sítě, který zajišťuje přeposílání komunikace z jednoho portu na všechny ostatní, bez stanovených pravidel.
Opakovač
– používá se pro prodloužení přenosové trasy jako zesilovač.
Převodník
– podobný zesilovači, s tím rozdílem, že přenášený signál převede z jednoho typu přenosového média na druhé.
Přepínač
– centrální prvek s hvězdicovou topologií. Pracuje na linkové vrstvě ISO/OSI modelu.
Směrovač
– pracuje na síťové vrstvě ISO/OSI modelu, propojuje více sítí, shromažďuje o nich informace a pak rozhoduje o cestě posílaného paketu
Firewall
– bezpečnostní brána může být zařízení či software oddělující datový provoz mezi dvěma sítěmi, přičemž propouští jedním nebo druhým směrem data podle určitých předem definovaných pravidel.
Strukturovaná kabeláž
Datové stojany
Podpůrné systémy
– napájení, systém chlazení, protipožární ochrana, fyzická bezpečnost atd…
Zajistíme hladký provoz IT infrastruktury tak, abyste se mohli soustředit na své podnikání.
Navrhneme vhodný design síťových služeb na váš projekt, správnou topologii zapojení, Aktivní - pasivní prvky, bezpečnost.
Chcete poptat naše služby? Máte dotaz?
Nejjednodušší cesta je se nám rovnou ozvat.
K ničemu se nezavazujete.